Önceki Resim:
Trafik alkol afiş resim

 
 Sonraki Resim:
Trafik kaza alkol poster


İtfaiye resimleri
İtfaiye resimleri


      

İtfaiye resimleri
Resim bilgisi: İtfaiye arabası resimleri itfaiyeciler 27 Eylül - 4 Ekim 2010 tarihleri arasında itfaiye haftasının kutlanacak
Türkiye de itfaiyecilik Tarihi
1714 yılında Tulumbacılar adıyla yeniçeri ocağına bağlı olarak kurulan Türk İtfaiyeciliği çeşitli aşamalardan geçerek 209 yıl süren Askeri kimliğinden sonra 25 Eylül 1923 yılında Belediyelere devredilmiştir.
İtfaiye Türkçeye, söndürmek anlamına gelen Arapça kökenli itfa etmek sözcüğünden girmiştir. Yangın söndürme işlemi ve bu işlemi yapan kuruluşa verilen genel addır. Yangın söndürmekle yükümlü devlet memurlarına itfaiyeci denir. Bir itfaiyeci yangınları söndürmek için eğitilmiş ve buna göre donatılmıştır. Yangınların yanında itfaiyecilerin araba kazalarına müdahale etmek, çöken binalarda mahsur kalan insanlara yardım etmek gibi görevleri de vardır. Genel olarak görevi hayat kurtarmaktır. Bu yüzden itfaiye bir acil servistir ve diğer acil servislerle sürekli irtibat halinde olmak zorundadır.

İtfaiyecilikte uzmanlaşmak için uzun bir eğitim ve alıştırma sürecinden geçilir. Zor bir meslektir. İçeriğinde kişinin kendi ve diğer insanların hayatı vardır. Bu yüzden meslek yaşamları boyunca sürekli olarak tatbikat yaparlar. Bazı ülkelerde bu tatbikatları ayrı bir kurum düzenler ve denetler.

İtfaiye örgütü çalışanlarına eğitim, İç İşleri Bakanlığı, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Eğitim süresince yangınlara karşı önlemler, itfaiye araç ve gereçlerinin nasıl kullanılması gerektiği, söndürme ve kurtarma bilgileri ile sabotaj - kundakçılık gibi konuların tespiti hakkında bilgi verilir. Aynı zamanda ilk yardım eğitimi alırlar.

İtfaiyecilik mesleği, Türkiye'de akademik alanda 1997 yılında Kocaeli, 1998 yılında Akdeniz, 2000 yılında İstanbul Üniversitelerinde iki yıllık önlisans eğitimi olarak da verilmeye başlanmıştır.

İtfaiyenin özdeşleştiği "yangınla mücadelenin" 3 temel amacı vardır.Bunlar sırası ile; Hayat kurtarmak, mal kurtarmak ve çevreyi korumaktır.Yangınla mücadelenin yolları ise; önlemek, korunmak, kurtarmak, malların korunması ve son olarak da yangının kontrolüdür. Bunlardan sonra yangını söndürmek, ortamı havalandırmak, çevrenin bakım ve onarımı gelir. Daha önce de değinildiği gibi arama ve kurtarma önceliklidir ve söndürme-havalandırma ile uyum içinde yapılmalıdır. İtfaiye personeli 24-48 ilkesine bağlı olarak çalışır yani 24 saat tam gün çalışıp 2 gün dinlenirler ve bu durumun gereği olarak 3 vardiya olarak çalışırlar. Yarı askeri sistem geçerli olan itfaiye teşkilatı 1923 te Askeri yönetimden alınarak sivil yönetime verilmiştir. Bu sebepten dolayı hiyerarşik sistem yani yarı askeri sistem hala geçerliliğini korumuştur. Onbaşı, Çavuş, Başçavuş, İçtima, Koğuş vs bir çok sözcük hala anlamını koruyarak uygulanmaktadır. İstanbul itfaiyesi dünyanın en modern itfaiyelerinden biri olup son yıllarda alınan yeni araçlar ve eğitimlerin yeniden düzenlenmesi sonucu büyük bir ivme kazanmıştır. Araç yaş ortalaması 3,7 ye kadar düşerek Amerika,İngiltere gibi ülkelerden hemen sonra gelmektedir.İtfaiyenin telefon numarası 110'dur ve her türlü telefondan ücretsiz aranabilmektedir.
Görüntülenme: 31
İndirme Sayısı: 2
Oylama: 0.00 (0 oy kullanılmış)
Ekleyen: admin
Resim boyutu Bu resim otomatik küçültülmüştür. (800 x 543)


Yorumu yapan: Yorum:
Bu resim için yorum yapılmamış.

Yorum gönder
Adınız:
Yorum:
 
Harf Doğrulama Kodu:

Lütfen Üstteki Harfleri Boşluğa Yazınız.
 


Önceki Resim:
   Trafik alkol afiş resim  
 Sonraki Resim:
Trafik kaza alkol poster   
  Design by 18.11.2008 Erkan  

RSS Feed: İtfaiye resimleri (Yorumlar)